Otok Pašman

Otok Pašman sa svojih 63 km2 površine i 65 km razvedene obale pripada zadarskom arhipelagu. Od Zadra i Biograda odvojen je Pašmanskim kanalom dok ga s otokom Ugljanom povezuje most u prolazu Mali Ždrelac.

Otok je nastanjen od davnina čemu svjedoče razni arheološki nalazi: ostaci ilirskih gradina, arheološki nalazi iz doba Rima, vile rustike, mozaici, kameni kip Sv. Mihovila iz 12. st. u Neviđanima i mnogi drugi povijesni spomenici.

Most-Ždrelac
Otok-Pašman
Mediteranska klima je razvila bogati svijet flore i faune, mnoge vrste ljekovitog i aromatičnog bilja, dok je podmorje oko otoka puno različitih vrsta školjaka i riba hrvatskog Jadrana. Većina stanovnika bavi se tradicionalno ribarstvom i poljodjelstvom, dok se u novije vrijeme bave i turizmom. Razvili su bogatu turističku ponudu: sobe, apartmani, kuće za odmor, pansioni, auto kampovi, konobe i restorani i sl.
Otok Pašman proteže se jugozapadnim dijelom Zadarske županije, točnije od 43°53`12″ do 44°01`15″ sjeverne geografske širine, te 15°15`21″ do 15°27`40″ istočne geografske dužine. Među otocima zadarskog arhipelaga Pašman je oduvijek bio od većeg značaja s obzirom na blizinu Biograda na Moru, Zadra i ostalih priobalnih naselja.
Panorama-Tkon
Otok-Pašman
Sa sjeveroistočne, naseljene strane Pašman je od kopna razdvojen Pašmanskim kanalom koji je na mjestima širok samo 2 km i kojim su razasuti deseci otočića. S jugozapadne strane okružen je akvatorijem Srednjeg kanala koji ga dijeli od kornatskog arhipelaga i Dugog otoka. Vrh Veliki Bokolj, 272 m nadmorske visine, najviša je točka otoka odakle se pruža nezaboravan pogled na oba kanala.
Otok Pašman povezan je s kopnom trajektnom linijom iz Biograda na Moru i iz Zadra. Iz Biograda se dolazi direktno na otok Pašman u mjesto Tkon trajektom koji vozi oko 15 minuta, a iz Zadra u mjesto Preko na otoku Ugljanu. Oba dva otoka povezana su autobusnim linijama na relaciji Tkon – Preko koje su usklađene s trajektnim linijama.
Image